Magyar Katolikus Lexikon > K > Keleti Egyház

keleti egyház (lat. ecclesia orientalis): 1. földrajzi értelemben a hit és erkölcs szempontjából egyetlen Egyház Rómához képest Keleten élő része, mely vagy mindig egységben volt Rómával, vagy bizonyos ideig tartó szakadás után unióra lépett (→görögkatolikusok). - 2. a →keleti egyházszakadással Rómától különvált egyházrészek: →ortodoxok, a magyar szóhasználat szerint görögkeletiek. - II. János Pál pápa szóhasználatában a ~ „az Egyház fél tüdeje”. Lelki kincseikről főként az Euntes in mundum enciklika beszél. →bizánci szertartás, →keleti liturgiák, →keleti szertartások **

Keleti Egyház, Miskolc, 1934. jan.-1944.: görögkatolikus tudományos- és egyházpolitikai havi folyóirat, 1939-től egyben uniós szemle. - Megj. havonta 1-jén (júl-aug. kivételével). Alapító főszerk-je 1938. I-1940. VI: Szántay-Szémán István. Fel. szerk. Szántay-Szémán István, 1943. I-II: Kozma János. Szerk. Szántay-Szémán István, 1938. I: Kozma János. Szerk. biz. 1940. III-VII: elnök Szántay-Szémán István. Tagok: Boksay Emil, Liki János, Lippay Lajos, Papp György, Pfeiffer Miklós, Rohály Ferenc, újabb tagok 1943. I-II: Angeli Ottó, Kovács Géza. Fel. kiadó 1936. I: Szántay-Szémán István. Kiadó: Chrysostomos Társulat, 1943. I-II: Szt Miklós Mo-i Uniós Szöv. Ny: Ludvig István. P.I.

K-i Egyh. 1943. I:15-16. (Tizedik évfolyamát...) - B-A-Z m. sajtóbibliogr. 1964:68. (170.) - Pirigyi 1982:151.